TvorivoObjavte radosť z vlastnej tvorby!

Potetujte si nábytok

Publikované 25.08.2016 v 08:44 v kategórii Skrášlite si domov, prečítané: 302x

Možno ste sa už niekedy stretli s obrázkami na drevených doštičkách alebo ornamentmi na drobných drevených predmetoch v tmavohnedej, až čiernej farbe. Ide o starú známu techniku, nazývanú aj pyrografia (z gréckeho pur - oheň a graphos - písať), pri ktorej sa drevo alebo koža zdobí vypaľovaním pomocou horúcich predmetov, napr. klincov, dnes však najčastejšie pomocou spájkovačky alebo pyrografického pera.

https://www.ajdnes.sk

V oblasti hand-made sa s vypaľovaním do dreva najčastejšie stretnete pri šperkoch a rôznych drobných dekoratívnych predmetoch (obrázky, šperkovnice, lopáriky, varechy, píšťalky a pod.). Zaujímavým posunom je však využitie tejto techniky pri dekorovaní dreveného nábytku. Týmto smerom sa vo svojej tvorbe vybral aj slovenský dizajnér Martin Jankura so svojím „tetovaným nábytkom“.

Pyrografia je však známa aj vo svete, príkladov, ako si upraviť nábytok, nájdete viacero, napríklad i na sieti Pinterest.

Ak vás nebaví bežne dostupný nábytok v obchodoch, skúste si ho “potetovať” svojimi vlastnými ornamentmi. Budete na to potrebovať vypaľovačku do dreva s vymeniteľnými hrotmi rôznych tvarov a veľkostí. Tie lepšie a drahšie majú možnosť nastavenia teploty, no na spestrenie voľného času vám postačí aj takáto:

http://www.tipa.sk

Čo by ste mali o pyrografii vedieť:

 • Postup nie je komplikovaný, vyžaduje si však určitú dávku zručnosti, cvik a trpezlivosť. Na pripravený materiál si nanesiete vzor (stačí ceruzkou) a následne ho začnete „obťahovať“ spájkovačkou.
 • Motív si vyberajte s ohľadom na svoje skúsenosti, zručnosť a možnosti spájkovačky (hrúbka a tvar hrotov, nastavenie teploty).
 • Je potrebné zohľadniť povrch, štruktúru a tvrdosť dreva. Od toho sa odvíja sila prítlaku spájkovačky a nastavenie teploty hrotu. Pri tvrdšom materiáli (buk, dub) bude potrebné hrot pritlačiť viac alebo nastaviť vyššiu teplotu, pri dreve mäkšom (lipa, smrek, borovica) to pôjde ľahšie.
 • Existujú rôzne tvary hrotov, pomocou ktorých kresbu ozvláštnite a dosiahnete zaujímavé efekty.
 • Tvar, spôsob naklonenia, teplotu a prítlak hrotu môžete využiť pri tieňovaní: ak pritlačíte silnejšie, resp. podržíte vypaľovačku na mieste dlhšie, línia (bodka) bude tmavšia a výraznejšia.
 • Ak má byť kresba jednoliata a rovnomerná, musíte spájkovačku po dreve ťahať plynule, bez prerušenia.
 • Dôležitý je výber farby dreva. Vhodné sú svetlejšie odtiene, na tmavšom pozadí by vypaľovaný vzor veľmi nevynikol.
 • Povrch dreva je možné po vypálení prelakovať priesvitným lakom či napustiť olejom alebo voskom (po jeho nanesení však môže drevo stmavnúť).
Na čo by ste si mali dať pozor:
 • Nezabudnite, že horúci kovový hrot dokáže narobiť riadnu šarapatu na okolitom zariadení, aj na vašej koži.
 • Pri spaľovaní dreva vznikajú škodlivé výpary, pracujte preto na dobre vetranom mieste, najlepšie aj s ochranným rúškom.
Ak vás táto technika zaujala, ale nemáte s ňou zatiaľ žiadne skúsenosti, nepúšťajte sa rovno do výzdoby nového nábytku, ale precvičte si ju najprv na nepotrebných kúskoch dreva a drobných dekoratívnych predmetoch. Časom sa tak možno dopracujete k tomu, že si z takejto komody urobíte komodu takúto:

https://www.etsy.com/shop/RevansArtwork

Domov vám tak bude skrášľovať originálny personalizovaný kúsok s vašim rukopisom.


Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?